BIO

Jmenuji se Monika Spílková a jsem portrétní a reportážní fotografka a zároveň máma dvou skvělých dětí, která fandí všem domácím a eko-věcem, miluje čistou přírodu, živé tvory, svobodu, otevřenost a tvořivost. Aktuálně žiji a tvořím v malé vísce v Moravském Krasu.

Od doby, kdy jsem poprvé v životě vzala do ruky fotoparát a začla pozvolna fotografii ochutnávat, až do roku 2019, od kdy fotím i profesně, uběhlo 25 let. Ten první přístroj byl stařičký analog na kinofilm a dal mi ho můj táta, který tím pověsil svoje focení na pomyslný hřebík. Do dneška si dokážu vybavit ten den a taky vůni toho foťáku; směsici koženého pouzdra, kovového těla, filmů, co jím prošly a všech těch roků tátova focení.

Během těch mnoha let se z toho mého napřed nenápadného degustování nakonec dost nápadně zformovala moje veliká láska, vášeň a neodmyslitelná součást mě. Dnes už fotím na digitální zrcadlovku, která je sice míň voňavá, zato je s ní znatelně rychlejší práce a je to i k přírodě šetrnější způsob focení. Od samého začátku fotím lidi a přírodu, později mě velmi oslovila tzv. živá fotografie a dokument, který mě teď taky moc baví. Mimoto si občas pohraju i s produktovou fotkou. A můj „foto šuplík“ dnes už doslova praská ve švech!

25 dubna, 2019